Община Карлово

Официален сайт

Д-р Емил Кабаиванов се срещна с жителите на улица „12-ти април“ в Карлово

1504М
   Инициативни граждани, живеещи на улица „12-ти април“, поканиха кмета на община Карлово д-р Емил Кабаиванов на среща по повод днешната знакова дата - Международен ден на космонавтиката, на която е наименувана улицата. По стар български обичай той бе посрещнат с питка и сол и разговаря с живущите на улицата по наболели техни проблеми. Жителите се възползваха от възможността и поставиха въпроси от различно естество, като: натовареното движение по тесните улици в района, поддържането на зелените площи, проблеми свързани с екологията, поддържането на обществения ред в квартала. Кметът се допита до жителите за предложения, относно бъдещото оформление на обособена площадка, намираща се в края на улица "12-ти април“. 
   На срещата с гражданите д-р Кабаиванов се запозна с тези и други проблеми, за които ще бъдат взети необходимите мерки за тяхното разрешаване от страна на общината или ще бъдат сигнализирани другите отговорни институции.

1505М

1506М

ОбС Карлово взе решение община Карлово да изтегли дългосрочен заем, с който да бъдат покрити просрочени задължения

B549 

     Общински съвет Карлово взе решение община Карлово да изтегли дългосрочен заем, с който да бъдат покрити просрочени задължения. Това стана ясно на провело се заседание в зала „Васил Караиванов“ на 11.04.2018 г.
     Кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов припомни, че на основание промените в Закона за общинския дълг, влезли в сила от 2018 г., общините могат да изтеглят дългосрочен заем за разплащане на просрочени задължения. Той поясни още, че този дългосрочен дълг ще стабилизира състоянието на общината и ще спести много значителни разходи за плащане на лихви, такси за водене на дела, такси към частни съдебни изпълнители и др. Максималният размер на дълга, който общината ще поеме, ще бъде в размер на 5 млн. лв. за максимален срок на погасяване до 10 години с 1 година гратисен период по главницата. Годишната лихва ще бъде не повече от 4,5 %, без такси за управление и такси за предсрочно погасяване. Обезпечаването на дългосрочния заем ще бъдат собствени бюджетни средства, а не общинско имущество. Кметът поясни още, че в момента община Карлово има най-ниското ниво на разходи за издръжка на общинската администрация от години назад и целта е този нисък процент спрямо общата сума на бюджета да се запази. На тази база община Карлово може да гарантира обслужването на кредита.
    Общинските съветници приеха още докладни записки, свързани с Промени на разчета за капиталовите разходи по бюджета на община Карлово за 2018 г.. Определени бяха и двама общински съветници – Светлозар Янков и Илиян Вълков, за членове на комисията за разглеждане, оценка и класиране на проектни предложения, съгласно Наредба за предоставяне на финансови средства от бюджета на община Карлово за финансиране на младежки инициативи и проекти.
    Всички взети решения ще бъдат публикувани на официалния сайт на община Карлово в законно установения срок.



Световният ден на ромите бе отбелязан в Карлово

      1800g
       Световният ден на ромите 8 април бе отбелязан в Карлово. Ученици от ОУ ”Христо Г.Данов” село Розино хвърлиха ритуално цветя в Стара река на Арапски мост в памет на жертвите, свои събратя, загинали през Втората световна война.
   Слави Джалъзов началник отдел „Канцелария” при Община Карлово поздрави от името на д-р Емил Кабаиванов кмет на общината присъстващите, като им пожела да са здрави, щастливи и отговорни граждани. " Нека всички ние да живеем в една добронамерена среда на толерантност един към друг и взаимно уважение", каза още Джалъзов.
       На мероприятието присъстваха Ангел Шаламанов кмет на Розино и граждани.
1801g

Младежи от Младежки информационен център-Карлово посетиха центъра за бежанци в Харманли

1799g
        Младежите от Клуба по равнопоставеност на половете към МИЦ-Карлово посетиха РПЦ-Хармални по проект "Влез ми в положението", който организация „Младежки и граждански инициативи в Розовата долина“ изпълнява с подкрепата на Българския фонд за жените. Целта на проекта е младежите да "влязат в обувките" на бежанците, да чуят историите на жените и децата бежанци и да споделят после с приятели и връстници наученото. Младежите се срещнаха с жени-бежанки в центъра, от които научиха за трудния им път от Афганистан и Иран до България, за интеграционните предизвикателства и проблеми на бежанците, но и за силният им дух. Една от бежанките в лагера,Салиха Наими,която 36 години е била учител в Афганистан, 17 години директор на училище в Пакистан е основала училище в бежанския център, за да може да обучава децата в центъра, които не ходят в българските училища в града. Тя им разказа как заради ужаса в Афганистан семейството и е трябвало да изостави всичко, въпреки, че са били много заможни и образовани хора, и да търси по-спокоен живот. Тя в момента е в лагера със съпруга си и едната дъщеря, една дъщеря има в Германия, син в Холандия, а най-голямата и дъщеря-лекар е останала със семейството си в Афганистан, за да продължи да изпълнява хуманната си професия въпреки трудностите и ужаса в родната и страна. Историите на Салиха и другите жени, с които младежите разговаряха предстои да бъдат представени в изложба, която ще бъде представяна в кампания по училищата в Карлово и Сопот, за да се изградят у младежите толерантност и съпричастност към съдбите на бежанците.
       По проекта младежите направиха и проучване сред жителите на Харманли, за да се проучат нагласите на българското общество към бежанците там, където местната общност има най-пряк допир с тях. Обобщената анкета също ще бъде представена по време на кампанията в училищата в дискусия с младежите, за да се насърчи и критичното мислене на младите хора.Младежите ще стартират и дарителска акция, след като от срещата-разговор с жените бежанки са установили от какво се нуждаят най-много децата и жените бежанци в РПЦ-Харманли.

1798g